TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T23F55PB-LC
MS27468T23F55PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T23F55PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
MS27468T23F55PB-LC.pdf
Availability of MS27468T23F55PB-LC
QUANTITY
MS27468T23F55PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T23F55PB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T23F55PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T23F55PB-LC
Related LinksMS27468T2, MS27468T23F55PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T23F55PB-LC Details Description
Related parts for MS27468T23F55PB-LC
IDC CABLE - MSC10K/MC10G/MCE10K datasheet.pdf
IC REG LDO 3.47V 3A D2PAK datasheet.pdf
R8432-48 CYLINDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
SMART CARD READER PNL MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V 20% X5R 1206 datasheet.pdf