Amphenol Aerospace Operations MS27468T25A61PB
MS27468T25A61PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25A61PB
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T25A61PB.pdf
Availability of MS27468T25A61PB
QUANTITY
MS27468T25A61PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25A61PB
Internal Part NumberEIS-MS27468T25A61PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25A61PB
Related LinksMS27468, MS27468T25A61PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T25A61PB Details Description
Related parts for MS27468T25A61PB
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf