Amphenol Aerospace Operations MS27468T25A61PB
MS27468T25A61PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25A61PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T25A61PB.pdf
Availability of MS27468T25A61PB
QUANTITY
MS27468T25A61PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25A61PB
Internal Part NumberEIS-MS27468T25A61PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25A61PB
Related LinksMS27468, MS27468T25A61PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T25A61PB Details Description
Related parts for MS27468T25A61PB
CAP CER 1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED LC 0.28" CA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
BOARD OM7859 BGA3015 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf