Amphenol Aerospace Operations MS27468T25A61S
MS27468T25A61S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25A61S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T25A61S.pdf
Availability of MS27468T25A61S
QUANTITY
MS27468T25A61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25A61S
Internal Part NumberEIS-MS27468T25A61S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25A61S
Related LinksMS27468, MS27468T25A61S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T25A61S Details Description
Related parts for MS27468T25A61S
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
LED RED WHITE DIFF 1206 SMD datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 120A 2TOWER datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 PLUG HSG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf