Amphenol Aerospace Operations MS27468T25B19A
MS27468T25B19A picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25B19A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAMNUT PINS
Datasheet Download
MS27468T25B19A.pdf
Availability of MS27468T25B19A
QUANTITY
MS27468T25B19A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25B19A
Internal Part NumberEIS-MS27468T25B19A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25B19A
Related LinksMS27468, MS27468T25B19A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T25B19A Details Description
Related parts for MS27468T25B19A
JFET N-CH 35V 625MW TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 190MA 2.96 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 10MM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C069FWS-13 0C1-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf