TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T25F24HB-LC
MS27468T25F24HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25F24HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN
Datasheet Download
MS27468T25F24HB-LC.pdf
Availability of MS27468T25F24HB-LC
QUANTITY
MS27468T25F24HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25F24HB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T25F24HB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25F24HB-LC
Related LinksMS27468T2, MS27468T25F24HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T25F24HB-LC Details Description
Related parts for MS27468T25F24HB-LC
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 44-TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 9.3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 80VDC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8HSOP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf