Amphenol Aerospace Operations MS27468T25F29PA
MS27468T25F29PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25F29PA
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T25F29PA.pdf
Availability of MS27468T25F29PA
QUANTITY
MS27468T25F29PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25F29PA
Internal Part NumberEIS-MS27468T25F29PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25F29PA
Related LinksMS27468, MS27468T25F29PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T25F29PA Details Description
Related parts for MS27468T25F29PA
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 5SIP datasheet.pdf
GROUND PLATE datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDMI ADAPTOR FEMALE/FEMALE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST PWM CM 16WQFN datasheet.pdf
METRAL HDR SIG 1MX5R PF datasheet.pdf
PDU INTL 3-PHASE SWITCHED 230V datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf