Amphenol Aerospace Operations MS27468T25F29SC
MS27468T25F29SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25F29SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T25F29SC.pdf
Availability of MS27468T25F29SC
QUANTITY
MS27468T25F29SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25F29SC
Internal Part NumberEIS-MS27468T25F29SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25F29SC
Related LinksMS27468, MS27468T25F29SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T25F29SC Details Description
Related parts for MS27468T25F29SC
RES SMD 475 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 11POS VERT 2MM datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.25A 6UTDFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IGBT 1200V 100A 480W ECONO datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AB 10C 6#16, 4#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CABLE SENSOR ACTUATOR 5POS datasheet.pdf