TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T25F61H-LC
MS27468T25F61H-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25F61H-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
MS27468T25F61H-LC.pdf
Availability of MS27468T25F61H-LC
QUANTITY
MS27468T25F61H-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25F61H-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T25F61H-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25F61H-LC
Related LinksMS27468T, MS27468T25F61H-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T25F61H-LC Details Description
Related parts for MS27468T25F61H-LC
VARISTOR 54.5V 250A 1210 datasheet.pdf
IGBT 600V 15A 55W ISOPLUS247 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
IMPACT DC 6X10 GL SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf