Amphenol Aerospace Operations MS27472E10B98S
MS27472E10B98S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E10B98S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472E10B98S.pdf
Availability of MS27472E10B98S
QUANTITY
MS27472E10B98S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E10B98S
Internal Part NumberEIS-MS27472E10B98S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472E10B98S
Related LinksMS27472, MS27472E10B98S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472E10B98S Details Description
Related parts for MS27472E10B98S
TORX KEY T-HANDLE T40 7.87" datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 100V 2A SM8 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 3.2A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
4.2MM WTB RAHDR W/O MNTFLG datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf