Amphenol Aerospace Operations MS27472E12F98PA
MS27472E12F98PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E12F98PA
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472E12F98PA.pdf
Availability of MS27472E12F98PA
QUANTITY
MS27472E12F98PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E12F98PA
Internal Part NumberEIS-MS27472E12F98PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472E12F98PA
Related LinksMS27472, MS27472E12F98PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472E12F98PA Details Description
Related parts for MS27472E12F98PA
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 1800PF 2% 100V 2220 datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf