Amphenol Aerospace Operations MS27472E14B15PC
MS27472E14B15PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E14B15PC
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472E14B15PC.pdf
Availability of MS27472E14B15PC
QUANTITY
MS27472E14B15PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E14B15PC
Internal Part NumberEIS-MS27472E14B15PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C