Amphenol Aerospace Operations MS27472E20A16PLC
MS27472E20A16PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E20A16PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS WALL MT PINS
Datasheet Download
MS27472E20A16PLC.pdf
Availability of MS27472E20A16PLC
QUANTITY
MS27472E20A16PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E20A16PLC
Internal Part NumberEIS-MS27472E20A16PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472E20A16PLC
Related LinksMS27472E, MS27472E20A16PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472E20A16PLC Details Description
Related parts for MS27472E20A16PLC
RES 0.33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 825KHZ 8SOIC datasheet.pdf
FERRITE EMI PLATE 21MMX15MMX2MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 40V 15A ITO220AB datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Crystal 44.7360MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15A TO252 datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf