Amphenol Aerospace Operations MS27472E24A24SA
MS27472E24A24SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E24A24SA
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472E24A24SA.pdf
Availability of MS27472E24A24SA
QUANTITY
MS27472E24A24SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E24A24SA
Internal Part NumberEIS-MS27472E24A24SA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-24
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472E24A24SA
Related LinksMS27472, MS27472E24A24SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472E24A24SA Details Description
Related parts for MS27472E24A24SA
PHOTODIODE AVALANCHE UV 16MM SHV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 20K OHM 20SSOP datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf