Amphenol Aerospace Operations MS27472E24A4P
MS27472E24A4P picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E24A4P
Brief Description
CONN RCPT 56POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472E24A4P.pdf
Availability of MS27472E24A4P
QUANTITY
MS27472E24A4P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E24A4P
Internal Part NumberEIS-MS27472E24A4P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions56
Shell Size - Insert24-4
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472E24A4P
Related LinksMS2747, MS27472E24A4P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472E24A4P Details Description
Related parts for MS27472E24A4P
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR TCXO 33.6MHZ SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.12A SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
QSFP PATCH CABLE 2M 26 AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf