Amphenol Aerospace Operations MS27472E24F2SA
MS27472E24F2SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E24F2SA
Brief Description
CONN RCPT 100POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472E24F2SA.pdf
Availability of MS27472E24F2SA
QUANTITY
MS27472E24F2SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E24F2SA
Internal Part NumberEIS-MS27472E24F2SA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Shell Size - Insert24-2
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472E24F2SA
Related LinksMS27472, MS27472E24F2SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472E24F2SA Details Description
Related parts for MS27472E24F2SA
CAP CER 560PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
YELLOW SGEY-365 SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 480MA 350 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf