Amphenol Aerospace Operations MS27472T10B13P
MS27472T10B13P picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T10B13P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472T10B13P.pdf
Availability of MS27472T10B13P
QUANTITY
MS27472T10B13P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T10B13P
Internal Part NumberEIS-MS27472T10B13P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T10B13P
Related LinksMS27472, MS27472T10B13P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T10B13P Details Description
Related parts for MS27472T10B13P
REG 3.3V/1.5A INT SWIT VERT FTR datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMP09B/AE09G/AMP09B datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 11.5A 14 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS 100PSI 5/8" 9/16-18 UNF 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 STR 30AU datasheet.pdf