Amphenol Aerospace Operations MS27472T10F13S
MS27472T10F13S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T10F13S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T10F13S.pdf
Availability of MS27472T10F13S
QUANTITY
MS27472T10F13S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T10F13S
Internal Part NumberEIS-MS27472T10F13S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T10F13S
Related LinksMS27472, MS27472T10F13S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T10F13S Details Description
Related parts for MS27472T10F13S
BOARD EVALUATION FOR Q FILTER datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.8V SC-82AB datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 110/120VAC CHAS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
EE XP-E ROYAL BLUE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 19.8W datasheet.pdf