Amphenol Aerospace Operations MS27472T12B98P
MS27472T12B98P picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T12B98P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472T12B98P.pdf
Availability of MS27472T12B98P
QUANTITY
MS27472T12B98P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T12B98P
Internal Part NumberEIS-MS27472T12B98P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T12B98P
Related LinksMS27472, MS27472T12B98P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T12B98P Details Description
Related parts for MS27472T12B98P
JUMPER-H1503TR/A3048V/X 6" datasheet.pdf
SWITCH FS HINGE LEVER GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SYNC FIFO 16KX18 100BGA datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 30POS datasheet.pdf
CONN 13POS M 2.54M R/A DIN41617 datasheet.pdf