Amphenol Aerospace Operations MS27472T16F26P
MS27472T16F26P picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T16F26P
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472T16F26P.pdf
Availability of MS27472T16F26P
QUANTITY
MS27472T16F26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T16F26P
Internal Part NumberEIS-MS27472T16F26P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T16F26P
Related LinksMS27472, MS27472T16F26P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T16F26P Details Description
Related parts for MS27472T16F26P
DIODE ARRAY GP 75V 100MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 2A 480VAC datasheet.pdf
CONN SPRING 32POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
STRIP BLADE KIT 20AWG datasheet.pdf
2 MM HM T/F,1 PC SHRD 1.90 S/O datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF 5/12 NE GE datasheet.pdf
PLUNGER EXTENSION datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 1.15 INC datasheet.pdf