Amphenol Aerospace Operations MS27472T20B16S
MS27472T20B16S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T20B16S
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T20B16S.pdf
Availability of MS27472T20B16S
QUANTITY
MS27472T20B16S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T20B16S
Internal Part NumberEIS-MS27472T20B16S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T20B16S
Related LinksMS27472, MS27472T20B16S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T20B16S Details Description
Related parts for MS27472T20B16S
CONN RECEPT PIN .015-.025" .146" datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II .100" DR SMT datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 680K OHM 14SOIC datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 6POS GOLD datasheet.pdf
IC LINE DRIVER QUAD CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RDL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS R/A TOP MT GOLD datasheet.pdf
15UF 40V 4,5X10MM 85C 3000H datasheet.pdf