Amphenol Aerospace Operations MS27472T20F16S
MS27472T20F16S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T20F16S
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T20F16S.pdf
Availability of MS27472T20F16S
QUANTITY
MS27472T20F16S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T20F16S
Internal Part NumberEIS-MS27472T20F16S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T20F16S
Related LinksMS27472, MS27472T20F16S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T20F16S Details Description
Related parts for MS27472T20F16S
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
HLDR COIN CELL 23MM HITEMP(245) datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.043" BRASS datasheet.pdf
CASE RECTANGULAR 16 SERIES MOM datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH REED OCC SPST DEUTSCH datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 35NS 52PLCC datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN 4X4 SEALED datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG RED 2500' datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf