Amphenol Aerospace Operations MS27472T22A55S
MS27472T22A55S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T22A55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T22A55S.pdf
Availability of MS27472T22A55S
QUANTITY
MS27472T22A55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T22A55S
Internal Part NumberEIS-MS27472T22A55S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T22A55S
Related LinksMS27472, MS27472T22A55S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T22A55S Details Description
Related parts for MS27472T22A55S
IC VOICE REC/PLAY 6MIN IN 28TSOP datasheet.pdf
CONN SCRW CLMP SPR-LOAD PA66 BLK datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.17VC DO201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
LIMIT SWITCH SPDT PLUNGER SIDE datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 1.00MM R/A datasheet.pdf