Amphenol Aerospace Operations MS27472T24A35P
MS27472T24A35P picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T24A35P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27472T24A35P.pdf
Availability of MS27472T24A35P
QUANTITY
MS27472T24A35P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T24A35P
Internal Part NumberEIS-MS27472T24A35P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T24A35P
Related LinksMS27472, MS27472T24A35P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T24A35P Details Description
Related parts for MS27472T24A35P
FUSE RESETTABLE 900MA 60V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 44A TO-220F datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 1PHASE BUCK 32-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FLANGED SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 351MA 2.75 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf