Amphenol Aerospace Operations MS27472T24A61SD
MS27472T24A61SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T24A61SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472T24A61SD.pdf
Availability of MS27472T24A61SD
QUANTITY
MS27472T24A61SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T24A61SD
Internal Part NumberEIS-MS27472T24A61SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T24A61SD
Related LinksMS27472, MS27472T24A61SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T24A61SD Details Description
Related parts for MS27472T24A61SD
IC OPAMP CFA 160MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 100' CRIMP N-N datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 02-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMCJ datasheet.pdf
D4N-1122 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf