Amphenol Aerospace Operations MS27472T24B4P
MS27472T24B4P picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T24B4P
Brief Description
CONN RCPT 56POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27472T24B4P.pdf
Availability of MS27472T24B4P
QUANTITY
MS27472T24B4P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T24B4P
Internal Part NumberEIS-MS27472T24B4P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions56
Shell Size - Insert24-4
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T24B4P
Related LinksMS2747, MS27472T24B4P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T24B4P Details Description
Related parts for MS27472T24B4P
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 9POS RT ANG TIN datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
PWR LED LIGHT SOURCE 1W BLE datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DATAMATE L-TEK POS DIL MALE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 2000W datasheet.pdf
I/O CONN TERM BOX 8 PORT 5M datasheet.pdf
RES 4.87M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf