Amphenol Aerospace Operations MS27473E10B35SD
MS27473E10B35SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E10B35SD
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E10B35SD.pdf
Availability of MS27473E10B35SD
QUANTITY
MS27473E10B35SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E10B35SD
Internal Part NumberEIS-MS27473E10B35SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E10B35SD
Related LinksMS27473, MS27473E10B35SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E10B35SD Details Description
Related parts for MS27473E10B35SD
LAMP INCAND 3MM STD BI-PIN 2.5V datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 600MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
LEVER COIL SPRING HEAD WL SERIES datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 9 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 195A TO262 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SRT datasheet.pdf