Amphenol Aerospace Operations MS27473E10F98P
MS27473E10F98P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E10F98P
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E10F98P.pdf
Availability of MS27473E10F98P
QUANTITY
MS27473E10F98P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E10F98P
Internal Part NumberEIS-MS27473E10F98P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E10F98P
Related LinksMS27473, MS27473E10F98P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E10F98P Details Description
Related parts for MS27473E10F98P
IC FPGA 114 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FMBC INPUT FILTER 115A datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
143TC 145TC 182C 184C 1024 PPR datasheet.pdf
UMMQ-0900-0700-A datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 1.27MM T/H datasheet.pdf