Amphenol Aerospace Operations MS27473E12A98SA
MS27473E12A98SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E12A98SA
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E12A98SA.pdf
Availability of MS27473E12A98SA
QUANTITY
MS27473E12A98SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E12A98SA
Internal Part NumberEIS-MS27473E12A98SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E12A98SA
Related LinksMS27473, MS27473E12A98SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E12A98SA Details Description
Related parts for MS27473E12A98SA
BACKSHELL DB15 DIECAST NKL 45DEG datasheet.pdf
CONN RECEPT 82POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
RES 7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR INA223 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H GOLD datasheet.pdf
IC ESD/EMI PROT DIODES datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 1100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 1000VDC datasheet.pdf