Amphenol Aerospace Operations MS27473E12F35PLC
MS27473E12F35PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E12F35PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS27473E12F35PLC.pdf
Availability of MS27473E12F35PLC
QUANTITY
MS27473E12F35PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E12F35PLC
Internal Part NumberEIS-MS27473E12F35PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E12F35PLC
Related LinksMS27473E, MS27473E12F35PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E12F35PLC Details Description
Related parts for MS27473E12F35PLC
PWMR NEUTRAL WHITE SPOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 14DFN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 19PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33K OHM 5% 12W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf