Amphenol Aerospace Operations MS27473E14A37P
MS27473E14A37P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14A37P
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E14A37P.pdf
Availability of MS27473E14A37P
QUANTITY
MS27473E14A37P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14A37P
Internal Part NumberEIS-MS27473E14A37P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-37
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14A37P
Related LinksMS27473, MS27473E14A37P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14A37P Details Description
Related parts for MS27473E14A37P
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SURGE PROT THYRIST NEG/POS SLIC datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf