Amphenol Aerospace Operations MS27473E14B18PA
MS27473E14B18PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14B18PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E14B18PA.pdf
Availability of MS27473E14B18PA
QUANTITY
MS27473E14B18PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14B18PA
Internal Part NumberEIS-MS27473E14B18PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14B18PA
Related LinksMS27473, MS27473E14B18PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14B18PA Details Description
Related parts for MS27473E14B18PA
BOARD TERMINAL TURRET SGL 12POS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC CLK GEN /2/4/6 5V/3.3V 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 14 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX 1:9 220MHZ 16SOIC datasheet.pdf