Amphenol Aerospace Operations MS27473E14B18PB
MS27473E14B18PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14B18PB
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E14B18PB.pdf
Availability of MS27473E14B18PB
QUANTITY
MS27473E14B18PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14B18PB
Internal Part NumberEIS-MS27473E14B18PB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14B18PB
Related LinksMS27473, MS27473E14B18PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14B18PB Details Description
Related parts for MS27473E14B18PB
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SO datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
KIT CAP CER AUTO 100V-630V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SMC PLUG RA RG179 datasheet.pdf
MICRO 15C S 6" RBW JACKS NI datasheet.pdf