Amphenol Aerospace Operations MS27473E14B35PB
MS27473E14B35PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14B35PB
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E14B35PB.pdf
Availability of MS27473E14B35PB
QUANTITY
MS27473E14B35PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14B35PB
Internal Part NumberEIS-MS27473E14B35PB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14B35PB
Related LinksMS27473, MS27473E14B35PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14B35PB Details Description
Related parts for MS27473E14B35PB
IC DRVR VID 2CH W/FILTERS 8SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO AMP 2.5W 16-PIN DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD BLUE datasheet.pdf
CAP CER 68PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DUBOX-DEROG 2007-00-001 datasheet.pdf
XFRMR ISOL 10BASE-T 1:2 SMD datasheet.pdf
EVCA 16MM CABLE 32A UL GRY 25FT datasheet.pdf