Amphenol Aerospace Operations MS27473E14F37P
MS27473E14F37P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14F37P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E14F37P.pdf
Availability of MS27473E14F37P
QUANTITY
MS27473E14F37P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14F37P
Internal Part NumberEIS-MS27473E14F37P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14F37P
Related LinksMS27473, MS27473E14F37P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14F37P Details Description
Related parts for MS27473E14F37P
IC 4DVR/4RCVR RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
WASHER FLAT #8 FIBRE datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA-JACK 6" RG-316DS datasheet.pdf
IC DVR HIGH SIDE M0-3 41V 8SOIC datasheet.pdf
IC FEM TRANS/RCV 2.4GHZ 28-MCM datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf