Amphenol Aerospace Operations MS27473E14F37PA
MS27473E14F37PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E14F37PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E14F37PA.pdf
Availability of MS27473E14F37PA
QUANTITY
MS27473E14F37PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E14F37PA
Internal Part NumberEIS-MS27473E14F37PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E14F37PA
Related LinksMS27473, MS27473E14F37PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E14F37PA Details Description
Related parts for MS27473E14F37PA
IC ENCODER 9LINE SIMPLEX 16-DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONV D/A 8-BIT 60MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 86.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LAMP PANEL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf