Amphenol Aerospace Operations MS27473E16B26SB
MS27473E16B26SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E16B26SB
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E16B26SB.pdf
Availability of MS27473E16B26SB
QUANTITY
MS27473E16B26SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E16B26SB
Internal Part NumberEIS-MS27473E16B26SB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E16B26SB
Related LinksMS27473, MS27473E16B26SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E16B26SB Details Description
Related parts for MS27473E16B26SB
IC R/D CONV TRACKING 40CDIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN DB9 CRIMP FEMALE TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED RED TRANS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA SOC 50K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
24-bit, 96kHz ADC with 8 Channel I/P Multiplexer IC datasheet.pdf