Amphenol Aerospace Operations MS27473E16B26SD
MS27473E16B26SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E16B26SD
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E16B26SD.pdf
Availability of MS27473E16B26SD
QUANTITY
MS27473E16B26SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E16B26SD
Internal Part NumberEIS-MS27473E16B26SD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E16B26SD
Related LinksMS27473, MS27473E16B26SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E16B26SD Details Description
Related parts for MS27473E16B26SD
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 2A TO-220F datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC16H/AE16G/HPL16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
26 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
RELAY GEN PURP 1NO/1NC 24V datasheet.pdf