Amphenol Aerospace Operations MS27473E16B42P
MS27473E16B42P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E16B42P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 42POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E16B42P.pdf
Availability of MS27473E16B42P
QUANTITY
MS27473E16B42P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E16B42P
Internal Part NumberEIS-MS27473E16B42P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions42
Shell Size - Insert16-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E16B42P
Related LinksMS27473, MS27473E16B42P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E16B42P Details Description
Related parts for MS27473E16B42P
IDC CABLE - MSC10K/MC10G/MCE10K datasheet.pdf
TRANS PNP 15V 0.2A TO92 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS NATURAL FASTON datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 3/4W 1206 datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 20M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.7A 19.5 MOHM datasheet.pdf