Amphenol Aerospace Operations MS27473E16B8PC
MS27473E16B8PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E16B8PC
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E16B8PC.pdf
Availability of MS27473E16B8PC
QUANTITY
MS27473E16B8PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E16B8PC
Internal Part NumberEIS-MS27473E16B8PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E16B8PC
Related LinksMS27473, MS27473E16B8PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E16B8PC Details Description
Related parts for MS27473E16B8PC
OSCILLOSCOPE PROBE 10:1 RATIO datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 15SIP datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 5M datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 210A SOT-227 datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 3POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
4P 4X6 VERT XC PWR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONTACT PROBE 1.0MM PITCH datasheet.pdf