Amphenol Aerospace Operations MS27473E18A35PBLC
MS27473E18A35PBLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E18A35PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS27473E18A35PBLC.pdf
Availability of MS27473E18A35PBLC
QUANTITY
MS27473E18A35PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E18A35PBLC
Internal Part NumberEIS-MS27473E18A35PBLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E18A35PBLC
Related LinksMS27473E, MS27473E18A35PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E18A35PBLC Details Description
Related parts for MS27473E18A35PBLC
RES SMD 1.21K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 20A 24V datasheet.pdf
TOOL HANDCRIMPER A3B 26-30AWG datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS W/B 2.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 4.19MM datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 25 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
CAP TRIM 2-9PF 250V THRU HOLE datasheet.pdf