Amphenol Aerospace Operations MS27473E18A53S
MS27473E18A53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E18A53S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E18A53S.pdf
Availability of MS27473E18A53S
QUANTITY
MS27473E18A53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E18A53S
Internal Part NumberEIS-MS27473E18A53S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E18A53S
Related LinksMS27473, MS27473E18A53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E18A53S Details Description
Related parts for MS27473E18A53S
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 110K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
18P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/02/135G 3.2SN BK datasheet.pdf
RES 56 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf