Amphenol Aerospace Operations MS27473E18A96P
MS27473E18A96P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E18A96P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E18A96P.pdf
Availability of MS27473E18A96P
QUANTITY
MS27473E18A96P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E18A96P
Internal Part NumberEIS-MS27473E18A96P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert18-96
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E18A96P
Related LinksMS27473, MS27473E18A96P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E18A96P Details Description
Related parts for MS27473E18A96P
Crystal 4.9152MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABL AMC-TNC RP BLKHD JACK 250MM datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
COMPILER C PIC18 PRO HPA ACCESS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 2X1 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 20ppm 18pF 120 Ohm -40°C - 85°C COTS Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf