Amphenol Aerospace Operations MS27473E18B53SB
MS27473E18B53SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E18B53SB
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E18B53SB.pdf
Availability of MS27473E18B53SB
QUANTITY
MS27473E18B53SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E18B53SB
Internal Part NumberEIS-MS27473E18B53SB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E18B53SB
Related LinksMS27473, MS27473E18B53SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E18B53SB Details Description
Related parts for MS27473E18B53SB
CAP CER 1000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
TAPE AND REEL DIPSWITCH datasheet.pdf
OSC XO 669.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1926BGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf