Amphenol Aerospace Operations MS27473E18B53SC
MS27473E18B53SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E18B53SC
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E18B53SC.pdf
Availability of MS27473E18B53SC
QUANTITY
MS27473E18B53SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E18B53SC
Internal Part NumberEIS-MS27473E18B53SC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E18B53SC
Related LinksMS27473, MS27473E18B53SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E18B53SC Details Description
Related parts for MS27473E18B53SC
IC ADC 12BIT 3.3V +SIGN 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 166 I/O 240HQFP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TAPE DBL COATED 9495LE 3/4"X60YD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN MICRO SD/SIM CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC LINE CARD ACCESS SW 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 16POS PIN datasheet.pdf
50POS M FILT TY4 PC datasheet.pdf