Amphenol Aerospace Operations MS27473E18F32S
MS27473E18F32S picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E18F32S
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E18F32S.pdf
Availability of MS27473E18F32S
QUANTITY
MS27473E18F32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E18F32S
Internal Part NumberEIS-MS27473E18F32S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E18F32S
Related LinksMS27473, MS27473E18F32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E18F32S Details Description
Related parts for MS27473E18F32S
IC I/O EXPANDER I2C 9B 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
04P MTA100 HDR ASSY F/L HITEMP datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
IC 60V CAN TRANSCEIVER datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf