Amphenol Aerospace Operations MS27473E20A39P
MS27473E20A39P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E20A39P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E20A39P.pdf
Availability of MS27473E20A39P
QUANTITY
MS27473E20A39P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E20A39P
Internal Part NumberEIS-MS27473E20A39P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E20A39P
Related LinksMS27473, MS27473E20A39P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E20A39P Details Description
Related parts for MS27473E20A39P
RECTIFIER BRIDGE 6A 800V GBPC6 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 30POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf