Amphenol Aerospace Operations MS27473E20A41P
MS27473E20A41P picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E20A41P
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E20A41P.pdf
Availability of MS27473E20A41P
QUANTITY
MS27473E20A41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E20A41P
Internal Part NumberEIS-MS27473E20A41P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E20A41P
Related LinksMS27473, MS27473E20A41P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E20A41P Details Description
Related parts for MS27473E20A41P
JUMPER-H1504TR/A3049N/H1504TR 8" datasheet.pdf
PARTITION TS15 1.5X32.5MM PA BG datasheet.pdf
CONN SPRING 46POS DUAL .410 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 515FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
XG4 14AWG 41/30 5C BRAID 600V datasheet.pdf