Amphenol Aerospace Operations MS27473E20A41SLC
MS27473E20A41SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E20A41SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27473E20A41SLC.pdf
Availability of MS27473E20A41SLC
QUANTITY
MS27473E20A41SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E20A41SLC
Internal Part NumberEIS-MS27473E20A41SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E20A41SLC
Related LinksMS27473E, MS27473E20A41SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E20A41SLC Details Description
Related parts for MS27473E20A41SLC
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT FC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 18PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
FAN 230VAC 119X38MM WR datasheet.pdf