Amphenol Aerospace Operations MS27473E20F16PA
MS27473E20F16PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E20F16PA
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27473E20F16PA.pdf
Availability of MS27473E20F16PA
QUANTITY
MS27473E20F16PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E20F16PA
Internal Part NumberEIS-MS27473E20F16PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E20F16PA
Related LinksMS27473, MS27473E20F16PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E20F16PA Details Description
Related parts for MS27473E20F16PA
SENSOR 100PSI 9/16-18UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC MPU I.MX28 454MHZ 289MAPBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
PLASTIC PENDANT 4BTN THREE SPD datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC ROSA 4X25G NON-HERMETIC datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf